За даними Головного управління Держсанепідслужби в Івано-Франківській області склалася несприятлива ситуація щодо захворюваності на ботулізм. Протягом біжучого року спостерігається різке збільшення випадків даного захворювання. Станом на 01.06.2015 року в області зареєстровано 8 випадків захворювання і потерпіло 9 осіб. У 2014 році було зареєстровано 2 випадки, у 2013 році – 4 випадки.
Захворіли на ботулізм у Тлумацькому, Галицькому, Городенківському, Рогатинському, Рожнятівському, Надвірнянському, Тисменицькому, Долинському районах. Всі випадки пов’язані з вживанням м’ясних консервів домашнього приготування.
Ботулізм - небезпечне токсико-інфекційне захворювання, що викликається паличкою ботулізму та протікає з ураженням нервової системи.
Захворювання виникає тоді, коли в організм потрапляє харчовий продукт , вода або аерозоль, заражений ботулотоксином - речовиною, яку виробляє паличка ботулізму. Без використання сучасних методів лікування ботулізму летальний результат становить до 30-60 %. Смерть настає внаслідок паралічу дихальної мускулатури і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, тобто людина може захворіти повторно.
Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції найчастіше є сільськогосподарські тварини, з екскрементами яких паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в спори. Спори можуть довго зберігатися в ґрунті, воді або мулі. Потрапивши з грунту або води на харчові продукти, наприклад овочі, зерно, м'ясо, збудник в умовах відсутності кисню починає активно розмножуватися і виділяти токсин – ботулотоксин, що є сильною отрутою. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій. Як правило, ботулотоксин накопичується в консервах домашнього приготування в герметично закритій тарі, так як в домашніх умовах неможливо домогтися повного знищення збудників ботулізму.
Тому, з метою профілактики отруєнь перед вживанням таких консервів необхідно прогрівати розкриті банки при 100° протягом півгодини в киплячій воді - це приведе до руйнування ботулотоксину, солона і копчена риба, ковбаса, повинні зберігатися при температурі не більше 8-10° С і за жодних умов не вживати в їжу консерви, якщо кришка банки хоч трохи надута!
Головний спеціаліст Рогатинського міжрайонного управління Держсанепідслужби в Івано-Франківській області Світлана Дубик
|